ODC-erelid Jan Swinkels overleden
‘Ik heb me altijd met veel plezier ingezet voor de club.’
Woorden van Jan Swinkels, sinds 1981 erelid van ODC en zondag na een kort ziekbed overleden. Jan had een groot hart voor de Boxtelse gemeenschap en zette zich niet alleen enthousiast in voor ODC. Hij was ook jarenlang actief binnen Boxtel Vooruit, stond aan de wieg van het openbaar carnaval en stelde ontelbare foto-exposities samen over de geschiedenis van Boxtel.
Jan Swinkels werd én wordt door veel ODC’ers gezien als een echt kind van de club. Toch werd Jan pas lid in 1962, het jaar waarin hij zich vanuit Noord-Limburg in Boxtel vestigde om les te gaan geven aan de toenmalige schildersschool Sint-Lucas. Vanaf dat moment zette hij zich ook in voor ODC en bekleedde hij talrijke vrijwilligersfuncties binnen de voetbalclub.
Mensen ontmoeten
In het eerder dit jaar verschenen jubileumboek komt Jan uitgebreid aan het woord. De geboren Berlicummer vertelt dat een andere markante ODC’er, rijwielhersteller Piet Scheepers, hem destijds introduceerde bij de club. Piet voetbalde al bij ODC en nodigde de oud-speler van RKSV Wittenhorst uit om ook lid te worden. ‘Het leek me ook een goede manier om nieuwe mensen te ontmoeten’, blikt Jan terug.
Om dezelfde reden sloot hij zich aan bij evenementenstichting Boxtel Vooruit en was hij een enthousiast pleitbezorger van een openbare viering van het carnaval. In 1963 was Jan onder
auspiciën van Boxtel Vooruit de eerste prins carnaval van Keistampersdorp, zoals Boxtel toen nog genoemd werd. Eind 1963 werd prinsenvereniging De Waggelaars opgericht en ontstond de naam Eendengat.
Bij Sint-Lucas organiseerde Jan meer dan 25 jaar lang studiereizen naar Noord-Frankrijk, waar studenten het vak restauratief schilderen in oude dorpskerkjes in praktijk brachten. Tientallen
kerkjes werden onder zijn creatieve leiding opgeknapt.
Een hechte club
Bij ODC speelde Jan een aantal jaren in het eerste elftal en voetbalde hij nadien in het tweede team.
Een liesblessure maakte een einde aan zijn actieve voetbalcarrière. Hoewel… de sportieve spits speelde tot zijn 44e levensjaar in het veteranenteam. ‘Ik heb het hier enorm naar mijn zin gehad. De sfeer was goed en we waren een hechte club. Als iemand 50 jaar werd, kreeg hij traditioneel een gouden bal. Mijn vrouw Anny nam die bal dan mee en spoot deze goud’, zo liet Jan optekenen in het jubileumboek.
Jan deed meer dan alleen voetballen bij ODC. Hij was achtereenvolgens voorzitter van zowel het jeugdbestuur als het hoofdbestuur. ‘Ik heb dit met veel plezier gedaan en nooit vervelende
voorvallen meegemaakt’, blikte hij terug. ‘Bij conflicten sprak ik de betrokkenen altijd direct aan. Indien nodig ging ik ook bij mensen langs om hun verhaal aan te horen. Dat heb ik altijd heel belangrijk gevonden. Hierdoor escaleerden situaties nooit.’
‘Een grote eer’
Naast voorzitter was Jan trainer van meerdere lagere elftallen. Tot zijn zeventigste coachte hij de veteranen. Bovendien stond hij met onder anderen Piet en Toos Slijters in de jaren zestig van de
vorige eeuw aan de wieg van het ODC-jeugdkamp en andere activiteiten voor jonge leden.
In juni 1981 benoemde ODC Jan tot erelid. ‘Een grote eer’, zegt hij in het jubileumboek. ‘Ik heb me altijd met veel plezier ingezet voor de club. En ik deed het niet alleen! We waren met een leuk team en konden bogen op actieve vrijwilligers. Na afloop van elke vergadering en training bleef ik even hangen om na te praten. Het was een mooie tijd.’
Jan bleef ODC tot op het laatst volgen en stond als zijn broze gezondheid het toeliet nog wel eens langs de lijn als het eerste elftal binnen de lijnen kwam.
ODC verliest in Jan een enthousiast, betrokken en aimabel lid dat zich meer dan zestig jaar op ongekende wijze heeft ingezet voor de club.
Het bestuur wenst Jans echtgenote Anny, zijn gezin, familie en vrienden veel sterkte en zal op gepaste wijze stilstaan bij dit grote verlies.
Jan Swinkels is 89 jaar geworden.
OP DE FOTO: Mei 2013: erelid Jan Swinkels (links) legt met alle andere ereleden de eerste steen van
het nieuwe clubhuis in sportpark Wagenaars. Van links naar rechts Broer van Houtum, Kees Bekers,
Ben van Vegchel, Piet Slijters en Jan Voets. (Foto: Brabants Centrum).
Auteur: Bestuur ODC