Op de middenstip!: Vincent Kuijten

‘Coachen is kijken naar het individu én het team’

Tijdens zijn jeugdjaren speelde hij bij RKSV Boxtel. Maar toen zijn zoon Jens op driejarige leeftijd ging voetballen, kwam Vincent Kuijten bij ons ODC terecht. Inmiddels is hij al dertien jaar actief als trainer en leider. ,,Ik vraag Jens een paar keer per seizoen of hij me nog als begeleider wil en hij vindt het nog steeds tof.”

Samenwerken, team, fair play en plezier. Dat zijn de vier pijlers die Vincent gebruikt als uitgangspunten. ‘En dan komt de rest vanzelf.’ De voetbalfilosofie van de coach van JO16-2 kan met recht succesvol genoemd worden, Want naast een hoop plezier hebben de voetballers die begeleid worden door de Boxtelaar de nodige titels binnengesleept.

‘Ik kan me verschillende hoogtepunten herinneren. Toen ik E1 coachte, speelden we hoofdklasse en werden we kampioen. Wel lag voetbalclub Engelen in de tweede helft van de competitie in de weg. We verloren drie keer van hen: tijdens de competitie, de beker én de Brabant Cup. Maar het mooiste vind ik dat alle jongens uit dat team nog steeds voetballen en op hoog niveau spelen.’

ODC KAMPIOEN!

Vincent kent als voormalig BOC-man zelf ook een niet onverdienstelijk voetbalverleden. Hij doorliep in sportpark Munsel alle jeugdelftallen en speelde in de selectie. ‘Ons team heeft er jaren geleden nog voor gezorgd dat ODC kampioen werd. Wij speelden als B1 in dezelfde competitie als ODC. Zowel de tricolores als TOP Oss konden kampioen worden. Maar dan moest ODC winnen en TOP Oss verliezen. Van ons! En dat terwijl wel uit verloren hadden met 7-0. En wat denk je? We wonnen thuis met 1-0 van de Ossenaren en hielpen ODC aan de titel.’

GROEIEN

Ondanks een fijn verleden bij RKSV Boxtel koos Vincent toch voor ODC. ‘Jens was drie jaar en wilde niets liever dan voetballen. ODC had toen al de kidsclub, BOC had nog geen aanbod voor de jongste jeugd. En dus werd het ODC.’

En bij onze club is Vincent dus al dertien seizoenen actief als trainer. ‘Dit seizoen heb ik een heel nieuw team onder mijn hoede. Dat vind ik tof. Veel spelers van JO15-3 zijn naar JO16-2 gegaan en we zijn weer in de vierde klasse geplaatst. Ik vind het mooi om het team per week te zien groeien.’

De ras-coach heeft veel vertrouwen in de methode die hij gebruikt om de spelers en het team beter te maken. ‘Ik kijk naar elke individuele voetballer. Ik bekijk en bespreek hoe ik hem beter kan maken en probeer zo van betekenis te zijn. Iedereen wil gezien en gehoord worden en daar heb ik oog voor. Daarnaast bekijk en bespreek ik wat het team heeft om ook als elftal beter te worden. Het moet vooral leuk en interessant voor de spelers zijn. Dan groeien ze allemaal en volgen de resultaten vanzelf.’

Een oefening die Vincent vaak gebruikt tijdens wedstrijden is de zogenoemde ’10-seconden-regel’. ‘Als we weinig balbezit hebben, tel ik hardop tot tien en dan moet het team de bal terugveroverd hebben. Het is prachtig om te zien hoe dit motiveert, zelf nog in de JO-16.’

VISIE

Vincent is een positief ingestelde coach en verwacht niets minder dan hetzelfde van de ouders van de andere spelers. ‘Voor aanvang van elk seizoen stuur ik een mail met gedragsregels aan alle ouders. Het klinkt misschien kinderachtig maar het zorgt voor veel duidelijkheid. Wat erin staat? Onder meer dat ik de enige ben die coacht en dat alles dat vanaf de kant geroepen wordt positief is.’

De Boxtelse ODC’er heeft een duidelijke visie op voetbal. ‘Sommige coaches willen het team als het ware bedienen met een joystick, de poppetjes daarheen sturen waar zij willen. Ik doe dat niet, ik geef ze ruimte dit inzicht zelf te ontwikkelen.’

Een tip voor startende trainers die niet weten hoe het coachen op te pakken, heeft Vincent ook. ‘Denk aan de slechtste trainer die je ooit had. De trainer die niks bijdroeg. En denk dan aan de beste coach die je ooit zelf hebt gehad in jouw sportcarrière. Denk aan wat hem of haar zo goed maakte. Dan weet je wat voor coach jij wilt zijn. En dan? Dan stop je al je enthousiasme erin en begin je!’

OP DE MIDDENSTIP!

Dit was een nieuwe aflevering van de rubriek ‘Op de middenstip!’. Clubleden die een actieve ODC-vrijwilliger willen voordragen voor een interview in deze serie, sturen een e-mail voorzien van contactgegevens naar vrijwilligers@odcvoetbal.nl. Redacteuren Linda van de Wiel of Marc Cleutjens nemen vervolgens contact op met de vrijwilliger. (Tekst: Linda van de Wiel. Foto: Marc Cleutjens).Vincent Kuijten 3

Auteur: Linda van de Wiel